EnglishTurkish

Türkiye’deki Ayakkabı Fuarları

Ayakkabı sektörüne yön veren ve Türkiye’nin alanındaki en büyük fuar organizasyonu olan Ayakkabı Moda Fuarı (AYMOD), sonbahar/kış ve ilkbahar/yaz olmak üzere yılda iki kez düzenlenmektedir.Diğer bir Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuar(AYSAF), alanında dünyanın ikinci Türkiye’nin en büyük fuar organizasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’de yapılan Ayakkabı Fuarları

Türkiye’de yapılan Ayakkabı fuarlarında Amerika Birleşik Devletlerinden Avrupa’ya kaadr 50’ye yakın ülkeden alım heyetleri ağırlanmaktadır. Yapılan bu fuarlarda klasik ayakkabılardan, spor ve el yapımı ayakkabılarına, kadın ve erkek ayakkabılardan binlerce yeni model tanıtılmaktadır.  50’ye yakın ülkeden 30 bini aşkın sektör profesyonelinin katılımı ile ürünler ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Türkiye’de yapılan Uluslararası fuarlarda 1400’e yakın marka katılmıştır. Katılan bu markalar ile birlikte katılımcılar arasında her türlü sosyal, kültürel ve mesleki ilişkiler kurulmaktadır. Katılımcıların mesleki sorunlarına rehberlik edilerek, ithalat ve ihracat ile ilgili yatırımları teşvik edici önerilerde bulunulur. Firmalar arasında diyaloglar sağlanarak yeni satış kanalları üzerinde çalışmalar yapılır. Katılımcılar ile birlikte çeşitli toplantılar, konferanslar yapılarak pazar tanıtımı kuvvetlendirilir.

Ayakkabı Sektöründe Fuarların Önemi

Fuar organizasyonları sadece organizatör firmalar ya da katılımcı firmalar açısından değil düzenledikleri şehir, bölge hatta ülkeler için olumlu sonuçlar doğurmaktadır.Düzenlendikleri ilk dönemlerden beri fuar organizasyonları, yöre halkının sosyal ve kültürel gelişimlerine önemli katkılarda bulunmaktadır.Fuarlar, farklı gelenekler, ülke, kültürden insanları bir araya getirmesi, bunlar arasında iletişim kurulmasına ve kültürel paylaşımlar gerçekleştirilmesine yardımcı olması bakımından önem kazanmaktadır. Günümüzde de fuar organizasyonları düzenlendikleri alanlara ciddi anlamda bir canlılık getirmektedir. Fuar dönemi boyunca, fuarı ziyaret etmek için başka şehir ve ülkelerden gelen katılımcı ve ziyaretçiler sayesinde kısa süreli de olsa ticari bir hareketlilik yaşanmakta ve de ekonomilere ciddi katkılar sağlamaktadır.

Türkiye’de Yapılan Ayakkabı Fuarlarının Önemi

Birbirinden farklı yeni sezon ayakkabılar görücüye çıkarak katılımcılarla görüşme sağlanmaktadır. Fuarlar sayesinde ortalama olarak 600 milyona yakın insanın ayakkabı ihtiyacı karşılanabilmektedir. 12 bine yakın işletme ile birlikte 300 bin kişiye istihdam sağlayan Türk ayakkabı sektörü her geçen gün yatırımlarına devam etmektedir. Türkiyede yapılan uluslararası fuarlarda MICAM fuarı organizatörü italyan ayakkabı üreticileri derneği, ülkesinin dünyaca ünlü 20’ye yakın firması ile birlikte fuarlardaki yerlerini almaktadırlar. Bunların yanında Ukrayna da fuara sektördeki en büyük birliği olan “Ukrainian Leather and Shoes union” ile de destek vermektedirler. Rusya’dan Ukrayna’ya, ABD’den Avrupa’ya kadar 50’ye yakın ülkenin heyetlerinin ağırlandığı bu fuarlarda ticaretler konuşularak milyonlarca dolarlık anlaşmalar imzalanmaktadır.