TEMMUZ 2021 DIŞ TİCARET RAKAMLARI AÇIKLANDI

”12 ayda 201 milyar 46 milyon dolar ihracat”

Türkiye İhracatçılar Meclisi, temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Yılın ilk yarısını rekorla kapatılarak Haziran ayında 6 aylık ve 12 aylık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracat rakamlarına ulaşıldı. Temmuz ayı ihracatında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %10 artışla 16,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu tutar bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek Temmuz ayı ihracatıdır. Son 12 Aylık ihracat rakamları ise 201,5 milyar dolara yükselerek yeni bir Cumhuriyeti rekoruna imza atmıştır ve ilk defa 200 milyar doları geçmiştir. İhracatı  rekorlarla kapattığımız ilk 6 ayın ardından ihracat ailemiz Temmuz ayında da tarihi bir performans göstererek bir rekora ulaştı son 14 yıldır 100 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızda bir ilki gerçekleştirerek son 12 ayda 200 milyar doları aştı.. Temmuz ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %2 artışla 16.4 milyar dolar oldu. Böylece Cumhuriyet tarihinin en yüksek Temmuz ayı ihracatı gerçekleşti. Son 12 aydaki ihracatımızda 201 milyar 46 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek yıllık ihracat hedefimizin de oldukça üzerinde bir rakama ulaşmıştır. Geçtiğimiz aylarda 18 sektör ihracat rakamlarını artırırken, 2 milyar dolarlık ihracatla Otomativ sektörü ilk sırada yer almıştır. Bu artışla birlikte en dikkat çeken artışın yer aldığı sektör ise geçmiş yıllara göre ihracat değerini 709 milyon dolar artıran çelik olmuştur. Güvenilir bir tedarikçi liman konumunda bulunan ülkemiz tedarik süreçlerinde yaşanan dönüşümle beraber yükseliş ivmesini artırmaya devam etmektedir. 5 yıllık süre içerisinde hedeflenen ihracat rakamı ise 300 milyar dolardır. Temmuz ayı ihracatı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre kıyasla; %10,2 artarak 16 milyar 413 milyon dolar seviyesine yükselmiştir. Yılın ilk 7 ayında ihracat rakamları ise %35 artışla 121 milyar 358 milyon dolara ulaşmıştır. Son 12 ayda 201 Milyar 46 milyon dolar ihracat gerçekleştirilerek yıllık ihracat hedefinin üzerinde bir rakama erişilmiştir.Temmuz ayında 18 sektör ihracatını artırarak büyüme kazanmıştır. İlk beş sektörü sıralayacak olursak;

  •  2 milyar dolar ihracat gerçekleştiren otomativ sektörü
  •  1.9 milyar dolara ulaşan Kimyevi maddeler
  •  1.7 milyar dolara ulaşan Çelik
  •  1.7 milyar dolara ulaşan Hazırgiyim
  •  1 milyar dolarlık ihracata imza atan Elektrik Elektronik sektörü olmuştur.

Sektörel anlamda en dikkat çekici artışları ise geçmiş yıllara göre ihracatını 709 milyon dolar artıran Çelik, 339 milyon dolar artıran Kimyevi maddeler, 176 milyon dolar artıran Demir ve Demir dışı Metaller ile birlikte 109 milyon dolar artıran Mücevher sektörü olmuştur.En çok ihracat gerçekleştirilen ilk üç ülkenin ise 1,4 milyar dolarla Almanya ilk sıradadır. ikinci sırada ise 1 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri olmuştur. Üçüncü sırada ise  Birleşik Krallık gelmektedir. İhracatın tutar bazında en çok arttığı ülkeler ise; İtalya, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri olmuştur.

Temmuz ayında 53 şehir ihracatını artırdı.En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırası ile; 6,8 milyar dolarla İstanbul’dur. İkinci sırada 1,3 milyar dolarla Kocaeli gelmektedir. Üçüncü olarak 940 milyon dolarla İzmir’dir. İhracatını en çarpıcı şekilde artıran şehirler; İstanbul (786 milyon dolar), Kocaeli (408 milyon dolar), Hatay, (91 milyon dolar) İzmir (69 milyon dolar) ve  Çorum’da (62 milyon dolar) olmuştur.

Temmuz Ayı Özeti

12 ayda 201 milyar 46 milyon dolar ihracat oldu.

7 ayda ilk defa ihracat yapan firma sayısı 10 bini aştı

Cumhuriyet tarihinin en yüksek ihracatı 200 milyar dolar oldu.

Günlük ihracat rekoru kırılarak 1,5 milyar dolara yükseldi.

Otomotiv sektörü, İngiltere’ye ihracatını yüzde 63 yükseltti

Çelik sektörü, İtalya’ya ihracatını 3’e katladı

Son 12 ayda 201 Milyar 46 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi.

Temmuz ayında 18 sektör ihracatını artırdı.

Temmuz ayında Otomativ sektörü ingiltereye ihracatını %63 yükseltmiştir.