REEL SEKTÖRÜN YERLİ ÜRETİME, MARKALAŞMAYA ve PATENTE BAKIŞI konulu panel İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonunda Yapıldı.
Yerli Üretime, Markalaşmaya ve Patente bakış konulu etkinlik Adres Patent ve İkitelli Organize Sanayi Bölgesi (İOSB)’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele, İOSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Konak, İkitelli Aymakoop Ayakkabıcılar Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Göl, Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu, KOSGEB KOBİ Uzmanı Mustafa Kemal Güzelyurt, 4B Mühendislik CEO’su Eray Erten katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Nuri Konak, ihracatta katma değerli ürünlere ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Ar-Ge çalışmalarına daha fazla ağırlık verilmesi gerekiyor. Ar-Ge’nin başarısı da patentten geçiyor. Bugün dünyada ihracatta tıbbi cihazların, kimyasal ürünlerin, robotik yazıcıların hijyen ürünlerinin, gıdanın daha fazla öne çıktığını görüyoruz. Bu kapsamda yerli üretime daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Ülkemizin önünde önemli bir fırsat penceresi var. Birçok tedarikçi bu dönemde ülkemize yöneldi, bunu değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

“1 milyon patente ulaştığımızda zenginliğe ulaşacağız”

Av. Ali Yüksel, yapılan bir araştırmada ihracatın kilogram başı değerinin 2,5 dolar olması halinde Türkiye’nin dış borcunun kapanacağına dikkat çekerek, “Bunu yapmamız için kendi markamızla ve patentimizle ihracat yapmamız gerekiyor. Bundan dolayı konu oldukça önemli” dedi. İOSB’de 38 kooperatifin yer aldığını kaydeden Yüksel, “1995-2020 arasında ülke olarak 50 bin patent almışız. Henüz patent sayımız 300 bin değil. Çin’de 13 milyon, ABD’de 12 milyon, Almanya’da 2 milyon 200 bin, Fransa’da 720 bin, İtalya’da 400 bin patent var. Ülkemiz 1 milyon patente ulaştığı zaman zenginliğe de ulaşacağız” dedi.

“Patent noktasında bir hikayeniz varsa onu birleştirmeniz gerekiyor” 

Aymakoop Yönetim Kurulu Başkanı Murat Göl, firma olarak markalaşma ve marka tescili alma süreçlerinden bahsetti. Göl, “E-ticaret çalışmalarımıza da 10 yıl önce start verdik. Kendi markamızla tüketicilere bu kanal üzerinden ulaşmaya başladık. Patent noktasında bir hikayeniz varsa onu birleştirmeniz gerekiyor. Sizi de öne çıkaracak en önemli unsur bu” dedi. Göl, Türkiye’de birçok firmanın kaliteli üretimler yaptığını ancak mevcut potansiyelin ortaya çıkması adına da marka ve patent çalışmalarına daha fazla önem verilmeleri gerektiğini belirtti.

“Yerli ve milli kalkınmayı sağlamak adına iyi bir mesleki eğitim modeli olması gerekiyor”

Başakşehir Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Salih Güneş, pandemi döneminde e-ticaret konusunun daha fazla önem kazandığını dile getirerek mesleki eğitimde yaptıkları çalışmaları anlattı. Devletin mesleki eğitim seferberliğine yönelik son dönemde önemli atılımlar yaptığını dile getiren Güneş, “Dünyada en zengin ülkeler mesleki eğitimi de yüksek olan ülkelerdir. Bu ülkelere baktığımız patent sayılarının da yüksek olduğunu görmek mümkün” diye konuştu. Güneş, yerli ve milli kalkınmayı sağlamak adına iyi bir mesleki eğitim modeli olması gerektiğine vurgu yaptı.

“Patent sayısının artmasına bağlı olarak istihdamda da ciddi artışlar kaydedilebiliyor”

Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı Av. Ali Çavuşoğlu ise sınai ve mülkiyet haklarının firmaların toplam varlıkları içerisinde daha fazla yer almaya başladığının altını çizerek, “Teknoloji firmalarında toplam aktifler içerisinde sınai mülkiyet haklarının oranı yüzde 90’lara kadar çıkabiliyor. Diğer yandan patent sayısının artmasına bağlı olarak istihdamda da ciddi artışlar kaydedilebiliyor” şeklinde konuştu. Çavuşoğlu, dünyada fikri hakların lisanslanmasından elde edilen gelirin 441 milyar dolara ulaştığını ve Türkiye’nin bu pastadan daha fazla pay alması gerektiğini söyledi.

KOSGEB 50 bin liraya kadar destek veriyor

KOSGEB KOBİ Uzmanı Mustafa Kemal Güzelyurt ise verdikleri destekler hakkında bilgi vererek, firmalara belgelendirme, fuar, sınai mülkiyet hakları başta olmak üzere birçok konuda destek verdiklerini söyledi. Sınai mülkiyet hakları konusunda firmalara 50 bin liraya kadar destek sağladıklarını ileten Güzelyurt, “Bunun haricinde KOBİ’lerin Türk Patent ve Marka Kurumu’na yaptıkları başvurular ve vekil harçları konusunda da destek veriyoruz” dedi.

Üretimi Türkiye’de yapmayı hedefliyor

4B Mühendislik CEO’su Eray Erten ise firma olarak kuruluş hikayeleri hakkında bilgi verdi. 3D yazıcılara yönelik üretimler yaptıklarını kaydeden Erten, “İlk etapta ABD’de yurt dışı partnerliklerle üretim yapmaya başladık. Yeni projelerimiz var, gerekli destekleri alarak ülkemizde imalat yapmayı hedefliyoruz. Silivri bölgesinde üretime geçme planımız var” bilgisini verdi.