Kahve Telvesinden Spor Ayakkabı Üretildi

 

Plastik şişe ve kullanılmış kahve çekirdeklerinden yapılarak yeni bir ayakkabı üretmeyi başaran Finlandiyalı firma, endüstride yeni kapıların açılacağına inanıyor.

Finlandiyalı ayakkabı firması, Nomad ismi verilen bu ayakkabının kahve çekirdekleri ve plastik şişelerden üretilerek, ayakkabının su geçirmemesi için de geri dönüşümlü polyester kullanıldığını söyledi.

Nomad adı verilen bu ayakkabının tek bir çiftini üretebilmek için 21 fincan kahve atığı ve altı şişe geri dönüştürülmüş plastık kullanıldı.

 

Finlandiya merkezli firma, ayakkabının seri üretimine geçmek için bağış kampanyası başlatarak finansman arayışında olduklarını söyledi.

 

“Bir Devrimin Sadece Başlangıcı”

Firmanın kurucu ortaklarından olan Son Chu, “kahve telvesinden ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden üretilen ayakkabı bazılarına farklı görünebilir, fakat sektörde bir devrimin sadece başlangıcı olduğuna inanıyoruz” dedi

 

Büyük Firmalarda Geri Dönüşüme Ayak Uyduruyor

Geri dönüştürülmüş polyesterlerden yapılan koşu ayakkabılarını piyasaya süren Fransız markası geri dönüşümü kıyafet sektörüne taşıyarak atlerler piyasaya çıkarmıştı.Dünyaca ünlü spor firması da, geri dönüştürülmüş deniz plastiğinden yapılan ayakkabılar üretmişti.