Görme engelli bireyler için tasarlanan cihaza Honda destek verdi. Görme sorunu yaşayan bireyler için bir mühendis titreşimli bir ayakkabı geliştirdi. Ashirase girişimi olarak nitelendirilen, Honda’nın görme engelli bireyler için tasarladığı titreşimli ayakkabılar üretime girdi. IGNITION adı verilen iş yaratma programında ilk ticari girişim olarak nitelendirilen titreşimli ayakkabılar dikkatleri üzerine çekti. Honda, çalışan bireylerin tüketici ürünleri fikirlerini ticarileştirmek için kurduğu IGNITION programına start verdi. Çalışanlar tarafından desteklenen programda yenilikçi fikirler sunularak içlerinden bir kısmına proje desteklerinde bulunuldu.

 

Tasarımın Arkasındaki Büyük Trajedi

 

Görme engelliler için tasarlanan ürüne, Wataru Chino başkanlık edecek. Düzenlemiş olduğu toplantıda Chino, eşinin görme engelli olan büyükannesinin nehir kenarında düşerek hayatını kaybettiğini ve yaşanan olayın görme engelli kişilerin yardımcı vasıtası olmadan güvenli şekilde yürümesine yardımcı olacak yolları düşünmeye başladı. Bu düşüncenin ardından Chino, titreşimli ayakkabıyı tasarlayarak görme engelli bireyler için otomatik sürüş uygulamarında AR-GE deneyimlerini kullandı. Bu çalışmaların ardından Honda’da AR-GE mühendisi olarak çalıştı. Araç motor kontrolü ve otomatik sürüş alanında da ismini oldukça duyurdu.

 

Ashirase ismi verilen bu projede, görme engeli olan bireyler için rahatça dolaşmalarına olanak sağlayacak ayakkabı içinde bulunan navigasyon sistemi üretilecek. Bu ürünün iki ana parçası bulunarak firma ile de aynı isimleri taşıyor olacak. Kullanılacak parçalardan biri ayakkabı içerisinde kumaş uzunluğu boyunca titreşimli bölmelere sahip olacak. Diğer bir parça ise ayakkabının üst bölmesinde bulunarak navigasyon uygulamalarını çalıştıracak. Cihaza eklenen en kullanışlı özellik ise birçok çeşitteki ayakkabıya monte edilebiliyor olması. Varış noktası belirleyerek GPS verilerini birleştirerek rotalar oluşturuyor.

 

2022 Yılına Kadar Piyasada

 

Titreşim kanallarının düzenli bir şekilde yerleştirilmesi ile ayak sinir tabakasındaki titreşimleri hissetmek oldukça kolay. Ayakkabıya ses entegre edilmediği için çevrede meydana gelen sesleri duymasında hiçbir problem olmuyor.2022 yılına kadar piyasaya sürülmeyi amaçlanan ürünün fiyatının da oldukça ucuz olması planlanıyor. Ortalama olarak belirlenen fiyat ise 28 ila 28 ABD doları civarında. İlerleyen zamanlarda bu tür ayakkabıları daha çok göreceğimiz söyleniyor.