Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle Eylül ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İsmail Gülle, ihracatçılarımız sayesinde küresel krizlerde, üretimini aksatmamayı, siparişleri yetiştirmeyi başaran tek ülke olarak öne çıktık. Dünya bunun farkında. Fuarlarımızda görüyoruz ki, yabancılar sırada bekliyor dedi.

TİM Başkanı Gülle,Son 12 ayda 212,2 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek yıllık ihracat hedefimiz olan 211 milyar dolara aşmayı başardık  Böylelikle Orta Vadeli Program hedefini şimdiden yakalamış olduk. Son 13 ayın 11’inde ihracat rekorları kırdık. İnşallah 2026’da, 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız dedi.

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye ihracatta tarihi bir eşiği daha geçti.Eylül Ayında ihracat rakamları bir ayda 20 milyar doları aşarak tarih yazdı. Bu ayın ihracat rakamları geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 30’luk artış gösterdi. Eylül ayı ihracatı cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracatı oldu. Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre 23 sektör ihracat rakamlarını artırdı. Çelik sektörü ise ilk kez ihracatta zirvede yerini aldı. 218 ülkede ihracat gerçekleştiren Türkiye, 170 ülkeyle ihracatını artırdı. 170 ülke arasında, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Belçika, Kolombiya, Şili ve 27 ülkede ihracat rekoru kırıldı. Geçtiğimiz Ağustos ayında 1558 firma ilk kez ihracat yaptı. 180 ülkeye toplam 6.1 milyar TL ihracat gerçekleşti. 66 il ise ihracat rakamlarını yükseltirken 16 il tarihin en yüksek ihracat rakamına ulaştı.

 

Eylül Ayında 66 İl İhracatını Artırdı

Eylül Ayı ihracat rakamlarını açıklayan Gülle,  İstanbul, Kocaeli, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Adana, Samsun, Kahramanmaraş, Tekirdağ, Eskişehir, Zonguldak, Karabük, Balıkesir, Uşak, Aksaray ve Edirne tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını gerçekleştirdi dedi. Bu ay en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilin sırasıyla; 8,5 milyar dolarla İstanbul (%34 artış), 1,7 milyar dolarla Kocaeli (%38 artış) ve 1,3 milyar dolarla Bursa (%1 artış) oldu. İlk 3 ilimiz dışında en dikkat çekici artışlara imza atan illerimiz, ihracatını 343 milyon dolar artıran Hatay (%212 artış) ve 239 milyon dolar artıran İzmir (%28 artış) oldu dedi.

 

Gülle, Bu ay en çok ihracat gerçekleşen ilk 3 ülke; 1,7 milyar dolarla Almanya (%12 artış), 1,4 milyar dolarla ABD ve (%48 artış), 1,3 milyar dolarla Birleşik Krallık oldu.  (%11 artış) dedi. İhracatımızı tutar bazında en çok artırdığımız ülkeler; 450 milyon dolarlık artışla ABD, 278 milyon dolarlık artışla Belçika ve 257 milyon dolarlık artışla İspanya oldu. Ülke gruplarına göre ihracata baktığımızda, en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’ne (AB-27) ihracatımızın yüzde 26 artışla, 8,5 milyar dolarlık bir hacme ulaşarak yüzde 41 pay aldığını görüyoruz. AB haricindeki diğer Avrupa ülkelerini de topladığımızda, Avrupa kıtasının eylül ayı ihracatımızdaki payı yüzde 55 oldu.

 

“Türkiye İhracatla Yükselecek”

 

TİM Başkanı Gülle, Kritik 200 milyar dolar eşiğini aştıktan sonra ihracat artışında vites yükselteceğimizi söylediğini ve İnşallah 2026’da 5 sene gibi kısa bir sürede 300 milyar dolara ulaşacağız dedi. Diğer ülke gruplarında, Yakın ve Orta Doğu ülkelerine 3,4 milyar dolar (%21 artış), Afrika kıtasının tamamına 1,9 milyar dolar (%42 artış), Kuzey Amerika ülkelerine 1,6 milyar dolar (%55 artış) ve Uzak Doğu’ya 1,5 milyar dolar (%24 artış) ihracat gerçekleşti dedi.

 

Eylül Ayı İhracat Rakamları Özeti

 • Çelik Sektörü ilk kez ihracatta zirvede yerini aldı.(2,6 milyar dolar)
 • Eylül Ayı ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30’luk artış gösterdi.
 • Eylül ayında ihracatın gerçekleştiği ilk üç ülke; Almanya, ABD, Birleşik Krallık
 • 180 Ülkeye 6,1 milyar TL Tutarında Türk Lirası İhracatı Gerçekleştirildi.
 • Türk Lirası İle İhracat Eylül Ayında Yüzde 24 Arttı.
 • 7.521 Firma İhracat İşlemlerinde Türk Lirasını Tercih Etti.
 • Eylül Ayında 66 il ihracat rakamlarını artırdı. 
 • Yılbaşından bu yana ihracat yapan firma sayısı toplam 84 bin oldu.
 • İhracatın tutar bazında arttığı ilk ülke 450 milyon dolarla ABD oldu.
 • Avrupa kıtasının eylül ayı ihracatındaki payı yüzde 55 oldu.
 • Yakın ve Orta doğu ülkelerine 3,4 milyar dolar ihracat gerçekleştirildi.
 • 1.558 firma Eylül ayında ilk kez ihracat gerçekleştirdi.
 • Yeni Firmalar Eylül Ayında 83,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.