İstanbul Ayakkabı ve Yan sanayi İşletme Kooperatifi’nin 2021 yılına ait mali genel kurulu toplantısı AYMAKOOP Yeni Ticaret Merkezi Teras katında gerçekleştirildi. 10 maddeden oluşan genel kurul toplantısını Divan kurulu başkanı olarak seçilen Hakan Ataman yönetti. Tüm maddelere oy birliğiyle iştirak eden üyeler yönetimin icraatlarına tam destek verdi

Önemli başlıklar,
-Ticarete hacim kazandırmak için uğraşıyoruz
-İşçi sağlığı ve iş güvenliği
-Site trafiği
-Asfalt çalışmaları
-Bilboardlar ışıklandırıldı
-Asansörler can çekişiyor
-Yeni Ticaret Merkezi kazandırdı
-Otopark
-Giderler artarak hızla büyüyor
-Yeni gelir kaynakları
-Güvenlik firmamız çok sıkı çalışıyor
-Yeni bir rehber web sitemiz yapıldı.

AYMAKOOP İyi bir yolda

Aymakoop Genel Kuruluna misafir olarak katılım sağlayan İSKOBİR ve ESKOOP Başkanı Yusuf Akgün, toplantıdan ayrılırken kürsüye davet edildi. Akgün: “Bugün bu binayı görünce çok mutlu oldum. Çok ta hoşuma gitti. Bunu gerçekleştirebilmenizde tabii lokomotif görevi genel kurul üyelerinin aldığı kararlar ve yönetim kurulu sizden aldığı güçle üstleniyor. Bu başarıdan dolayı hepinizi kutluyorum. Aymakoop çok iyi yolda gidiyor. Yönetimi iyi işler yapıyor.” diye kaydetti. 1984 yılından bu yana el defteri olarak İkitelli OSB’nin hakkında tuttuğu notların kısa bir süre sonra bir kitaba dönüşeceğini ve İkitelli Bölgesine ulaştıracağı müjdesini verdi. Kovid -19 sebebiyle vefat eden Hasan Kılıçarslan ve diğer esnaf ve çalışanları anan Akgün, herkesin önlemlerini almaya devam etmesi konusunda uyarılarda bulundu.

 

Ticarete hacim kazandırmak için uğraşıyoruz
İstanbul Ayakkabı ve Yan sanayi İşletme Kooperatifi’nin 2021 yılına ait mali genel kurulu toplantısı AYMAKOOP Yeni Ticaret Merkezi Teras katında gerçekleştirildi. 10 maddeden oluşan genel kurul toplantısını Divan kurulu başkanı olarak seçilen Hakan Ataman yönetti. Tüm maddelere oy birliğiyle iştirak eden üyeler yönetimin icraatlarına tam destek verdi
AYMAKOOP yönetim kurulu başkanı Murat Göl: “Değerli zamanı dediğimiz bu çalışma zaman diliminde vaktinizi genel kurulumuza ayırdığınız için hepinize teşekkür ediyorum.
İşçi sağlığı ve iş güvenliği
Is sağlığı, iş güvenliği maddemiz var. Bununla ilgili iş güvenliği ekibimiz tarafından gerekli olan bütün çalışmalar site içinde yapıldı. Gürültü yapan, koku yapan işyerleri uyarılıyor. Titreşim yapan yerler, iş güvenliğini alâkadar eden tüm konular takip edilerek çözüme ulaştırıyor. Tadilat işleriniz, rutin çalışmalarımız aynı şekilde temizlik işlerimiz aynı şekilde devam ediyor.
Site trafiği
Açık olan yollarımıza gidiş geliş sürekli sıkıntılar yaşıyorduk. Bunlarla ilgili trafik levhası düzenlemesi yaparak bazı sokakları tek yöne çevirdik. Hala ısrar edip karşıdan gelmek isteyenler için de trafiği aksatan sokaklarda da kapanlar koyarak oranın trafiği aksatmasını engellemeye çalıştık ve trafik daha iyi bir hale geldi.
Asfalt çalışmaları
Asfalt çalışmamız vardı daha önceki. Genel kurulumuza söylemiştim. Burayla alakalı 2 ,5 milyon gibi bir bütçe gerekiyordu. Tabii paranın bu kadar kıymetli olduğu dönemde 2,5 milyonu asfalta gömmek çok da aslında işimize gelmedi. Hepimiz esnafımız dişimizden tırnağımızdan artırıp biriktirdiğimiz için. Biz bunu yerel yönetimlerle çözelim dedik. İkili ilişkilerimizde asfalt, gereken kırılan yerlerinizi güzel kesip, uzmanları tarafından yaptırıp, 300 ton gibi asfalt kullandık. Çok şükür bununla ilgili kooperatifin hiçbir bedel ödemeden altından kalktı.
Bilboardlar ışıklandırıldı
Yeni gelir kaynaklarımızdan biri olan biliyorsunuz, yollarımızın kenarında billboardlar var. Bunların ışıklandırması yaptık. Yani akşam belli saatlerden sonra da aydınlık olması için oda güzel bir görüntü kattı kooperatifimize. Ayrıca kapıya doğru olan yerde bir alan vardı onu da ilave ederek gelirlerimizi arttırdık. Bu da siteye kaynak olmuş oldu.
Asansörler can çekişiyor
Son dönemlerde asansörlerimiz artık biliyorsunuz, çalışmaz hale geldi. Hem içinde kalma hem yükümüzü çıkartamama gibi… Aynın zamanda asansörlerimiz can taşıyor. Artık revizyon yapma, değiştirme dönemi geldiği için bu konuda yatırım planımıza almıştık. Sonuç itibarıyla bu seneye kısmet oldu. Bu sene tam bu doların malzemelerin ciddi artışından önce masaya oturup teklifleri aldık. Asansör başına yaklaşık 47593 lira gibi bir rakama anlaşmış olduk. Yani 2.855.000 liraya tüm asansörlerimizi 67 asansörün revizyonunu komple ele aldık.3 hafta sonra zaten ciddi anlamda malzeme fiyatları arttı ama biz çeklerimizi ödediğimiz için sözleşmemizde yaptığımız için karşı firma da sağ olsun geri dönmeden bu işi yapmaya başladı. Şu anda asansörlerin yüzde 50 sinin tamamen revizyonu yapıldı. Teker teker ve inşallah haziran ayının sonunda da tüm asansörlerimiz yenilenmiş olacak.
Yeni Ticaret Merkezi kazandırdı
Şimdi içinde bulunduğumuz binadan biraz bahsetmek istiyorum. Burayı da yaklaşık maliyet olarak 47 milyon liraya yaptık. Bugünkü maliyeti yaklaşık 270 milyon lira gibi bir maliyeti var. İyi ki zamanında yapmışız. İyi ki sitemize böyle bir yer kazandırmışız diyoruz. Tam zamanında başlamışız. Şu anda yıllık 3 milyon 620 bin lira gibi bir kira gelirimiz artık gelmeye başladı. Yani burası akan bir çeşme haline dönüştü. Bunu yapmasaydık herhalde aidatları artırmamız gerekecekti, çünkü hesapladığım kadarıyla şu anda aidatlar aşağı yukarı 270 lira olması gerekirken hala bizde 30 lira, 35 lira, Ticaret merkezimiz güzel bir çekim merkezi haline geldi.
Otopark
Otoparkımızda gelince otoparkımızda biliyorsunuz, şu anda tamamen boş ve araçların farkına hazır hale getirdim. Tutmak at hala 3 katımız boş. Bugünden aldım, çünkü sabit olan araçların çalışanlarımızın araçlarında otoparka yönlendirirsek, gün içinde müşterilerimize park edecek alan sağlamış oluruz.
Giderler artarak hızla büyüyor
Sitemizin güneybatı köşesinde mezarlık tarafında bir imam evimiz vardı. Âtıl duruyordu zaten yapının çatlakların oluştuğu için de yıkım kararı çıkmıştı ve imarı da yoktu. İmamımız şu anda köyde bir ev kiralanarak istihdam ediliyor. Bu alanı yapı kayıt belgesi çıkartarak resmileştirdik. Yani imarlı hale getirdik. Daha sonra güçlendirme tamamen binayı soyarak güçlendirme yaparak. Restoran haline gelmesini sağladı ki, buradan da kira geliri elde edelim dedik. Giderler artarak hızla büyüyor. Bizde sürekli önümüze bir gelir kaynağı koymak zorundayız.
Güvenlik firmamız çok sıkı çalışıyor
Güvenlik yani en önemli konularımızdan bir tanesi biliyorsunuz. Güvenlik aynı okulda, bölgede güvenlik konusunda gerçekten hatırı sayılır bir yere sahip. Burada ki işletmelerimizin güvenlik huzur içinde faaliyet göstermeleri için güvendiğimiz için bunu bir şekilde çalışarak her gün sabah akşam olmak üzere günde 2 sefer iş yerlerinde araçların kapılarını kontrol ediyor. Zaman zaman sizleri de alıyoruz diyoruz ki kapımız açık kalmış gelir misiniz, kapatır mısınız, gelemiyorsunuz, asma kilit takıyoruz. Güvenli hale getiriyoruz Bunun dışında sitemiz artık güvenlik kapanı gibi oldu. Dışarıdan gelen suçluları takip ediyoruz, bildiriyoruz emniyete teslim ediyoruz.
WEB
Web sitemiz yapıldığını sosyal medya olarak aymakoop.com olarak. Bu da dünyaya açılan bir kapı halinde. Aynen market haline getirmemiz için buranın da ticari olarak işlemesi gerekiyordu. Bununla ilgili de çeşitli reklamlar yaparak, dışarıdan yeni AYMAKOOP ‘a ticari anlamda müşteri kazanmak kazandırmak, Ticarete hacim kazandırmak için uğraşıyoruz. Reklamlarımız orada biraz daha da artacak inşallah ilerleyen zamanlarda.