Ayakkabı ve Çanta Sektörünün Kalbi İzmir’de Atacak

 

Nobel Expo ev sahipliğinde 47. Uluslararası Ayakkabı ve çanta fuarı bu yıl İzmir’de  düzenlenecek. Dünya’nın dört bir yanından profesyonel satım alımcıları ve müşterileri ağırlayacak.

 

1 milyon ihracatı hedefleyen sektörün kalbi bu yıl İzmir’de atacak. Her yıl düzenlenen Uluslararası ayakkabı ve çanta fuarı bu yılda İzmir’de ziyaretçilerini ağırlayacak. Ayakkabı üretiminde geçen yıl 820 milyon dolarlık ihracata imza atılarak sektörün hacmi bir kez daha gözler önüne gelmiştir. Sektörde ayakkabı üretiminin %40’ını karşılayan İzmir ile %20’sini karşılayan Konya’da ihracata katkı sağlamaya devam eden başlıca iller arasındadır. 8-11 Eylül 2021 tarihleri arasında  düzenlenecek olan 47. Shoexpo Uluslararası Ayakkabı ve Çanta Fuarı İZFAŞ iş birliği ile sezonun en yeni ve trend ürünlerinin gösterimi sağlanacak.

 

Nobel Expo tarafından Shoexpo için geliştirilen “Next – Veri Yönetim Sistemi” sayesinde yeni pazarlar ve farklı ülkelere daha kolay ulaşmak mümkün olacak. Fuarın sürekli ziyaretçileri arasında olan ülkelerden Rusya, Ortadoğu ülkeri ve Ukrayna’nın yanı sıra Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden de ziyaretçiler ağırlanacak. Nobel Expo tarafından üstlenilen profesyonel ziyaretçilerin ulaşım ve konaklama gibi masrafları karşılanarak Türkiye’deki ayakkabı sektörü üreticileri ile masaya oturulacak. ikili iş görüşmeleri yapılarak sektör içerisinde yeni anlaşmalara olanak sağlanmış olacak. Nobel Expo tarafından düzenlenen Shoexpo’da, farklı sektörde yer alan son yılın trendleri, farklı etkinlikler, defileler de ziyaretçilerin karşısına çıkacak.

 

Nobel Expo ortaklarından Erhan Çelik, ayakkabı sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü, son olarak 2019 da 932 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştığını belirtti. Ancak pandeminin ve ekonomik krizin etkisiyle dünya genelinde düşük fiyatlı ürünlere talebin artmasıyla geçen yıl ihracatımızda adet bazlı artış yaşamamıza rağmen (2020 de 8 milyon çift daha fazla ayakkabı ihracatı yapıldı.) rakamsal olarak daha düşük bir ihracat gerçekleşti. (820 milyon dolar) Yeni pazarların çok önemli olduğunu söyleyen Çelik, Ürünleri bu pazarlarla buluşturarak  1 milyar dolar ihracat hedefini yakalayabileceklerini söyledi. Shoexponun büyük bir görev üstlendiğini ve dünyadaki bir çok alıcıyı da pandemi koşullarında İzmir’de bir araya getirerek Shoexponun ihracat hedefini yakalayacağını dile getirdi.