EnglishTurkish

Ayakkabı Üreticileri

Hızla artan dünya nüfusu, daha yüksek miktarlarda ayakkabı üretme zorunluluğunuda beraberinde getirmiştir. Ayakkabı üretimindeki artış, 19. yüzyılda üretimde kullanılan makineleşme ile ivme kazanarak artmaya devam etmiştir.Günümüzde tanınmış modacılar sayesinde, sektörde yeni tasarımlara ve inovasyonlara yer verilmektedir.

Dünya’da Ayakkabı Üretimi

İlk ayakabının kimin ne zaman giydiği bilinmemektedir. Ayakkabılar dünyadaki farklı iklim tiplerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Araştırmalara göre bilinen ilk el yapımı ayakkabı türü sandalettir. Günümüzde ise neredeyse tamamı makineler ile yapılan ayakkabılar, kolaylıkla üretilebilmektedir. Ortalama olarak bir işçi makineyle günde 50-60 çift üretebilir. Elle çalışan bir ayakkabıcı ise günde yaklaşık bir çift ayakkabı üretebilmektedir.

Dünya’da Ayakkabı İthalatında yüzlerce ülke yer almaktadır. 2020 yılında ITC Trademap tarafından yayınlanan verilere göre en çok ithalat yapan ülkeler, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Çin, Japonya, Hollanda, Belçika, İspanya, Hong Kong, Rusya Federasyonu, Kore Cumhuriyeti, Polonya, Kanada, İsviçre, Avusturya, Vietnam, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler başta yer almaktadır. 

                                                                                 Türkiye’de İlk Ayakkabı Üretimi

Türkiye’de ilk ayakkabı fabrikası 1810 yılında askeriye için kurulan bir tesistir. Sonraki yıllarda makineleşmenin artması ile birlikte bu tesislerde yetişen elemanlar kendi fabrikalarını kurmaları ile birlikte ayakkabı üreticiliği başlamıştır. İlk girişim Yeşil Kundura ile başlamış ve diğer firmalar ile artarak devam etmiştir. Dünya’da yaşanan antlaşmalar ve reformaların getirdiği değişimler ile birlikte hızla artan talep, sanayileşme adımında büyük bir ivme kazanarak yoluna devam etmiştir. Günümüzde ayakkabı üretimi daha çok özel sektör tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Türkiye’de ortalama 500 milyon çift ayakkabı  üretim kapasitesinin olduğu söylenmektedir. Fiilen 280 milyon çift üretim yapılmaktadır.

Sektörde son yıllarda makineleşmenin gelişmesi ile birlikte askeri ayakkabılar, botlar, iş ayakkabıları üretiminde hızlı bir gelişme oluşmuştur. 

 

Aymakop 

Aymakop Olarak  müşteri memnuniyeti göz önünde tutularak ayakkabı üreticileri standartlarına uygun şeffaf bir hizmet sunmaktayız. Türkiye’deki tüm ayakkabı imalat ve hammadde gibi ihtiyacını karşılayabileceğimiz bir merkezimiz bulunmaktadır. Ayakkabı üretimi için gereken tüm malzeme, hammadde, ekipmanlar site sınırları içerisinde yer almaktadır. Aymakop Ayakkabı sitesi olarak ulaşım ve sosyal imkanlar bakımından son derece güzel bir lokasyonda bulunmaktadır. Lokasyon etrafında havaalanı, organize sanayi bölgesi içerisinde olması ve diğer ihtiyaçların giderileceği imkanlar bulunmaktadır. 

Aymakop Ayakkabı sitesi olarak  kadın ayakkabı, erkek ayakkabı, çocuk ayakkabı, deri ayakkabı modelleri, spor ayakkabı modelleri, terlik ve aksesuarları barındıran yüzlerce üreticinin bir arada bulunduğu büyük bir sitedir.Aymakop, site içerisinde faaliyet gösteren firmalara, gelişen teknolojinin bütün olanaklarından faydalanılarak en kısa sürede, bilgili ve profesyonel bir biçimde gereksinimleri karşılayan hizmet ve bilgiyi vermektedir.