Alışveriş sitelerindeki indirimleri ve indirim kuponlarını kullanıcılarla buluşturan Picodi, alışveriş yapan bireylerin tasarruflarını ölçmek adına bir anket başlattı. Anket neticesinde Türkler en çok gıda, kitap ve ayakkabı sektöründe ki ürünlerden tasarruf ettiği ortaya çıktı.

 

Alışveriş tutkunlarının en çok karşılaştığı problemlerden birisi de gıda, ayakkabı ve kozmetik gibi ürünlerin değerinden yüksek satışa sunulması. Bu gibi durumlarda insanlar indirimli ürünleri tercih ederek, ihtiyaç duydukları ürünleri kampanyalı zamanlarda almayı tercih ediyorlar. Türkiye’nin en nüyük alışveriş mağazalarındaki indirimleri web sitesi üzerinden yayınlayan pikodi, yeni bir anket düzenledi. Düzenlenen ankette Türklerin hangi ürünleri indirimli zamanlarda satın aldıkları ön plana çıkıyor. Paylaşılan verileri inceleyecek olursak

 

İndirimli zamanlarda sıklıkla tercih edilen ürünler sırası ile; Gıda, Kitaplar, Giyim ve Ayakkabı olarak listelendi. Bazen tercih edilen ürünler kategorisinde; Kozmetik ve Parfümler, Spor Ekipmanları, Ev Aletleri, Yemek Siparişi, İç Giyim, Seyahat Tatil, Ev Dekor, Ecza, Çocuk Bakım Ürünleri oldu. Nadiren tercih edilen ürünler listesinde ise; Evcil hayvan ürünleri, Araba, Araba Parçaları, Mecevherat olarak paylaşıldı. Yapılan ankete göre ilk fiyatından satın almak yerine indirime girmesini beklenen ürün ise; Ev aletleri (%84), Giyim ve Ayakkabı (%80), Seyahat (%71), Spor Ürünleri (%67) olarak sonuçlandı.

 

Peki İndirimli Alışveriş Yapmanın Arkasındaki Sebep Neler?

Alışveriş tutkunlarına indirimli zamanlarda satın almalarının sebebi sorulduğunda ise büyük bir çoğunluğun para tasarrufu yapmak cevabını verdiği gözlemlendi.Anketi oylayan kullanıcılar indirimsiz fiyatların çok yüksek olduğunu dolayısı ile kampanyalı zamanlarda alışveriş yapmak istediklerini belirtti. Fiyatların indirime girmesini beklemeden satın alan kullanıcılar da bulunuyor. Bu durumda Kadın katılımcılar bu anketin %18’ini oluştururken, erkek katılımcılar %30’unu oluşturdu. Bazı kullanıcılar kaliteli ürünlerin yüksek fiyatlı olduğunu söyleyerek pahalı ürünler daha kaliteli, indirimli ürünlerin ise kalitesiz ve son kullanım tarihi geçmiş olduklarını belirtiyor.

 

İndirimli Ürünler Çöpe Atılıyor

Yapılan anket sonucunda en dikkat çekici detaylardan birisi de indirimli zamanlarda alınan ürünlerin belirli bir zaman geçtikten sonra hiç kullanılmadan bir köşeye bırakılması ya da çöpe atılması oluyor. Başlıca bu ürünleri sıralayacak olursak;

  • Giyim ve Ayakkabı
  • Gıda
  • Spor Ekipmanları
  • Kozmetik ve Parfümeri
  • Kitaplar

 

Alışverişten Tasarruf Etmek İçin En Faydalı Yöntem Nedir?

 

Alışverişten tasarruf etmek tüm kullanıcıların istediği bir yöntem. Peki bu yöntem nasıl oluyor? Yapılan ankete göre kullanıcıların tasarruf etmek için kullandığı en etkili yöntem fiyat karşılaştırma servisleri olduğu gözlemleniyor. fiyat karşılaştırma servisleri ile kullanıcılar en ucuz ürünü bularak satın alabiliyor. Ankete katılan kullanıcıların bu gibi etkili yöntemlerden haberi olmadığı gözlemlenerek. haberi olmayanların oranının %36 olduğu gözlenmektedir.