AĞUSTOS İHRACAT RAKAMLARI AÇIKLANDI

Ağustos ayı ihracat rakamları açıklandı. Türkiye ihracatçılar meclisinde açıklanan rakamlara göre Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat rakamı yüzde 5,74 azalarak 12 milyar 463 milyon dolar oldu. İthalat yüzde 20.64 artarak 18 milyar 776 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret açığı ise 6.3 milyar dolar olarak belirlendi.

Türkiye ihracatçılar meclisinde açıklama yapan İsmail Gülle; Ağustos ayında sektörlerin performansı incelendiğinde önceki yılın aynı ayına göre 25 sektörün ihracatını artırdığı gözlenmektedir. Ağustos ayında 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörü ise ilk sırada yer aldı dedi. 2.3 milyar dolarla çelik sektörü ise ikinci sırada yerini aldı. 2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşan kimya sektörü ise 3. sırada yerini aldığı söyledi.

Gülle, Sektörel anlamda en dikkat çekici artışı geçtiğimiz yıla göre 1.4 milyar dolar artıran çelik, 876 milyar dolar artıran otomotiv sektörü ve 674 milyon dolar artıran kimyevi maddeler olduğunu açıkladı.

Ağustos ayında 218 ülke ile ihracat gerçekleştirilerek bu ülkeler arasında İspanya, İsrail, Belçika, Brezilya, Slovenya ve Fas’ında bulunduğu 20 ülkede aylık ihracat rekoru kırıldı. Ağustos ayında ihracatçıların en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke arasında 1.6 milyar dolarla Almanya, 1.3 milyar dolarla Amerika Birleşik Devletleri, 1.2 milyar dolarla da Birleşik Krallık oldu. İhracatın tutar bazında artırdığı ülkeler ise 572 milyon dolarlık artışla Amerika Birleşik Devletleri, 366 milyon dolarlık artışla Almanya ve 314 milyon dolarlık artışla da İtalya oldu. Ülke gruplarına göre ihracata bakıldığında en büyük pazarımız olan Avrupa Birliğine ihracatımızın yüzde 51 artışla 7.8 milyar dolarlık hacme ulaşarak yüzde 41’lik ihracattan pay aldığı görüldü. Avrupa Birliği haricindeki diğer Avrupa ülkerileride toplandığında Avrupa kıtasının Ağustos ihracatındaki payı yüzde 55 seviyesinde gerçekleşti.

Gülle ihracatta rekabet gücünün yükseldiğini belirterek günümüzde Uzakdoğu’dan Avrupa’ya nakliye fiyatları 14 bin dolarlarda seyrederken Türkiye’den Avrupa’ya aynı büyüklükteki bir sevkiyatın maliyetinin 3 bin dolar veya biraz üzerinde olduğunu söyledi. Bu ay diğer ülke gruplarında yakın ve orta doğu ülkelerine ihracatın 3.1 milyar dolar, Afrika kıtasının tamamına 1.9 milyar dolar, Kuzey Amerika’ya ihracatımızın 1.5 milyar dolar, uzak doğu ülkelerine 1.4 milyar dolarlık ihracatın gerçekleştiğini açıkladı.

 

“Hedefimiz İhracatta Rekor Üstüne Rekor Kırmak

Gülle Türkiye’deki illerin ihracat rakamlarını açıklarken 74 ilin ihracat rakamını artırdığını açıkladı. Kocaeli, Hatay, Adana, Kütahya ve Kırşehir ise tarihlerinin en yüksek ihracatını Ağustos ayında gerçekleştirdiklerini söyledi. Ağustos ayında en çok ihracatın gerçekleştirildiği ilk üç il ise 7.5 milyar dolarla İstanbul, 1.7 milyar dolarla Kocaeli, 1.2 milyar dolarla Bursa’nın olduğunu açıkladı. Ayrıca ihracat rakamlarını 355 milyon dolar artıran İzmir’i ve 263 milyar dolar artıran Gaziantep’i de tebrik etti. Ağustos ayında gerçekleşen Euro/Dolar paritesinin negatif yükünün ise 72 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Ancak yılın geneline bakıldığında pozitif yönde 3.9 milyar dolarlık bir parite etkisinin de gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Türk lirası ile açılan paritelerde ise 180 ülkeye 5.3 milyar TL tutarında ihracat gerçekleşti ve Ağustos ayında Türk lirası ile ihracatın yüzde 61 arttı.

 

Ağustos Ayı İhracat Rakamları Özeti

 • Dış ticaret açığı 6.3 milyar dolar olarak belirlendi.
 • Ağustos ayında 218 ülke ile ihracat gerçekleştirildi
 • Otomotiv sektörü 2.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.
 • 20 ülkede aylık ihracat rekoru kırıldı.
 • Çelik sektörü 1.4 milyar dolar ihracat rakamını artırdı.
 • Tarihlerindeki en yüksek ihracat rakamını gerçekleştiren iller Kocaeli, Hatay, Adana, Kütahya ve Kırşehir oldu.
 • Ağustos ayında en çok ihracatın gerçekleştirildiği ilk üç il; İstanbul, Kocaeli, Bursa.
 • Türk lirası ile açılan paritelerde ise 180 ülkeye 5.3 milyar TL tutarında ihracat gerçekleşti..
 • Ağustos ayında Türk lirası ile ihracat yüzde 61 arttı.
 • 7084 firma ihracat işlemlerinde Türk lirasını tercih etti.
 • Aylık ihracatı en çok artan iller İzmir (355 Milyon), Gaziantep (263 milyar dolar).
 • Avrupa kıtasının Ağustos ihracatındaki payı yüzde 55 seviyesinde gerçekleşti.
 • Önceki yılın aynı ayına göre 25 sektör ihracatını artırdı.